Różnice pomiędzy kredytem a pożyczką

Większość z nas kiedyś korzystał z pomocy finansowej. Zawsze można wybierać między kredytem a pożyczką. Warto jednak wiedzieć jakie korzyści i zobowiązania niesie każda z form pomocy finansowej. Nie są one identyczne i mają bardzo wiele różnic. Przekonaj się o nich dogłębnie. Strona na której można wziąć rzetelny kredyt musi być sprawdzona i polecana przez innych pożyczkobiorców, w przeciwnym razie zaciąganie kredytu nie będie bezpieczne.

Czym jest kredyt?

Jeśli chcemy przedstawić wszystko jak najbardziej zrozumiale, to zacznijmy od przedstawienia samej formy kredytu. Kredyt udziela się każdemu, kto jest zainteresowany i spełnia pewne warunki. Jeśli chcemy skorzystać z kredytu, to musimy udać się do banku. Po pozytywnej weryfikacji przechodzimy do podpisania umowy. Bank zawsze weryfikuje zdolność kredytową. Na jej podstawie określa także kwotę, jaką może nam pożyczyć. Poza tym trzeba wiedzieć, że bank wymaga także podania celu, na jakie pobieramy pieniądze w postaci kredytu. Samo zobowiązanie względem banku trzeba spłacać co miesiąc, przez cały okres kredytowania. W przeciwnym razie z pewnością spotkamy się z konsekwencjami prawnymi.

Czym jest pożyczka?

Pożyczka jest inną formą pożyczania pieniędzy. Przede wszystkim możemy pożyczać nie tylko od firm i instytucji. Istnieją, chociażby pożyczki prywatne, które tyczą się pożyczania pieniędzy od rodziny lub znajomych. Same pożyczki od parabanków co dla nas znacznie bardziej wygodny. Nie musimy podawać celu, na który przeznaczymy pobrane pieniądze. Jeśli planujemy pożyczyć małe kwoty, nie jesteśmy zobowiązani do zawierania umowy. Ważny jest także fakt, że samo spłacanie pożyczki, zależy tylko od tego, na co umówimy się z pożyczkodawcą. Trzeba zawsze być jednak czujnym. Biorąc pożyczkę łatwiej paść ofiarą oszustwa, aniżeli podczas brania kredytu.

Jakie są różnice?

Na podstawie powyższych opisów pożyczek i kredytów możemy wysnuć kilka kluczowych różnic, między tymi formami pożyczania pieniędzy. Na samym początku różne są podmioty, od których pożyczamy pieniądze. Kredytów udzielają banki, a pożyczek firmy oraz osoby prywatne. Kwestia umów to kolejna różnica. Podczas brania kredytu, bank za każdym razem zobowiązany jest podpisać z nami umowę. Zawierają się w niej wszelkie informacje na temat oprocentowania, terminu spłaty i kosztów. Z racji innych regulacji, pożyczkodawca może oferować pożyczki do 500 zł bez konieczności podpisywania umów. Dla niektórych osób w podjęciu decyzji kluczowy może okazać się także, fakt, że banki pytają o to, na co wydamy pieniądze. W tej konkurencji wygrywają pożyczkodawcy. Nie musimy wtedy podawać żadnych szczegółów o tym, na co chcemy przeznaczyć uzyskane środki.